Wordpress Themes

روی دل هر شب، تا سحرگاهان با خدا دارم

چند ساعتی هست با خودم زمزمه می کنم

به سکوت سرد زمان
به خزان زرد زمان
نه زمان را درد کسی
نه کسی را درد زمان
بهار مردمی ها دی شد
زمان مهربانی طی شد
آه از این دم سردیها، خدایا
آه از این دم سردیها، خدایا

اینقدر که نصفه شبی و در حالی که منتظر رسیدن سحر هستم، یک دم این موسیقی را به صورت های مختلف گوش بدم: (شعر از جواد آذر، تصنیف بی همزبانی از آلبوم سروچمان با صدای محمدرضا شجریان)

هر دمی چون نی، ازدل نالان، شکوه ها دارم
روی دل هر شب، تا سحرگاهان با خدا دارم
هر نفس آهی ست، از دل خونین
لحظه های عمر بی سامان، میرود سنگین
اشک خون آلود من دامان، می کند رنگین

به سکوت سرد زمان
به خزان زرد زمان
نه زمان را درد کسی
نه کسی را درد زمان
بهار مردمی ها دی شد
زمان مهربانی طی شد
آه از این دم سردیها، خدایا
آه از این دم سردیها، خدایا

نه امیدی در دل من
که گشاید مشکل من
نه فروغ روی مهی
که فروزد محفل من
نه همزبان درد آگاهی
که ناله ای خرد با آهی
داد از این بی دردیها، خدایا
داد از این بی دردیها، خدایا

نه صفایی ز دمسازی به جام می
که گرد غم ز دل شوید
که بگویم راز پنهان
که چه دردی دارم بر جان
وای از این بی همرازی خدایا
وای از این بی همرازی خدایا

وه که به حسرت عمر گرامی سر شد
همچو شراره از دل آذر بر شد و خاکستر شد
یک نفس زد و هدر شد
یک نفس زد و هدر شد
روزگار من به سر شد

چنگی عشقم راه جنون زد
مردم چشمم جامه به خون زد …یارا
دل نهم ز بی شکیبی
با فسون خود فریبی
چه فسون نافرجامی
به امید بی انجامی
وای از این افسون سازی، خدایا
وای از این افسون سازی، خدایا

از اینجا دانلود کنید و بشنوید ! این یکی هم صفای خاصی دارد!

۱۹ نظر برای “روی دل هر شب، تا سحرگاهان با خدا دارم”


 1. خبرنگارافتخاری نیویورک تایمز:

  خیلی زیباست…
  یهو دلمان خواست…
  مشترک گرامی در حال دانلود می‌باشد…

 2. حمید:

  خواننده هم فرهاد مهرداد و فریدون فروغی و ایرج مهدیان و داود مقامی و ابی با اون صدای محکم و پرطنینشون.وآهنگهای هایده با صدایی که همانندی نداره.و جدیدها هم یه تعدادیشون.شجریان به درد پیرمرد پیرزنها میخوره.براشون قرص خواب آور هست. از شعرهای عرفانی هم حالم به هم میخوره. دیوان شاعرهای گذشته هم که پر شده از غزلهای با مضمون تکراری عرفانی. این شعرها چه فایده ای داره؟غزلی هم اگه گفته میشه باید درباره عشق انسان به انسان، مرد به زن و زن به مرد باشه.شاید دلیلش این هست که شما گوشهات رو تنها به روی آهنگهای”مجاز” حکومتِ “قدغنها” باز کردی و بر “غیر مجاز”های عقب مونده ترین عقب موندگان ِ بشر متمدن بستی.

  آبی دریا، قدغن، شوق تماشا، قدغن
  عشق دو ماهی، قدغن، با هم و تنها، قدغن
  برای عشق تازه، اجازه بی اجازه
  برای عشق تازه، اجازه بی اجازه

  پچ پچ و نجوا، قدغن، رقص سایه ها، قدغن
  کشف بوسه ی بی هوا، به وقت رویا، قدغن
  برای خواب تازه،اجازه بی اجازه
  برای خواب تازه،اجازه بی اجازه

  در این غربت خانگی،بگو هرچی باید بگی
  غزل بگو به سادگی،بگو زنده باد زندگی
  برای شعر تازه، اجازه بی اجازه
  برای شعر تازه،اجازه بی اجازه

  از تو نوشتن قدغن،گلایه کردن قدغن
  عطر خوش ِ زن، قدغن، تو قدغن ، من قدغن
  برای روز تازه، اجازه بی اجازه
  برای روز تازه، اجازه بی اجازه
  (شاعر و خواننده:شهریار قنبری)

 3. shayan:

  سلام.
  امیدوارم خوب و خوش باشید.وب زیبا و جالبی دارین.منم وبی دارم عاشقونه،فرهنگی،هنری مایلم با وب شما تبادل لینک داشته باشم.در صورت تمایل به من در قسمت نظرات وبم یا تماس آنلاین خبر بدهید.

  آوین(عاشقونه،ادبی،فرهنگی)

 4. رسد صبح امید از راه… « حرفهای پشت پرده:

  […] صبح امید از راه… وقتی چندین و چند بار به یک آهنگ گوش بدی ، ناخوآگاه میری سراغ آرشیوت و چه چیز ها پیدا […]

 5. دارکوب:

  امیر امیر قلی و سولماز ایکدر روز جمعه ۸ شهریور به علت شرکت در خاوران و مراسم یادبود برای کشته شدگان سیاسی دستگیر و تا کنون خانواده شان از انها اطلاعی ندارند

 6. صبح:

  سلام آقای حمید
  من اصلا نظرتان را در مورد شجریان قبول ندارم . اصلا صدای شجریان با ان خواننده هایی که نام بردید متفاوت است . شحریان صدایش در اوج زیبای و درست خواندن است بالا و پایین رفتن صدای استاد مثال زدنی است هیچ کدام از حضراتی که شما نام بردید به پای صدای استاد نمی رسد. حمید آقا موسیقی کلاسیک را نمی توان با موسیقی پاپ مقایسه کرد هر کدام جایگاه خود را دارد و در موقعیت های مختلف می توان از آن استفاده کرد . ولی شنیدن موسیقی سنتی نیاز به نوعی شناخت از موسیقی دارد. استاد شجریان یکی از چهرههای محترم و بزرگ ویکی از نوابغ موسیقی ایران است شما نباید اینگونه در مورد او صحبت کنید. اگر هم برای شنیدن صدای جاودانه استاد در یکی از کنسرتها شرکت می کردید . متوجه می شدید . اکثر کسانی که برای شنیدن صدای استاد آمده بودند جوان بودند و نه پیر. می دانید امثال شجریان لطفی علیزاده مشکاتیان ناظری و….. با چه خون دل خوردنی در این مملکت اخوندی که موسیقی را برای حیوانات می دانند کار می کنند. اگر این اساتید نبودند موسیقی اصیل ایرانی که از خیلی جهات غنی تر از موسیقی غربی است از میان رفته بود. آقای حمید من هر نوع موسیقی گوش می کنم و ساز هم میزنم و تعصب خاصی هم ندارم ولی بدانید اگر موسیقی را بشناسید تفاوت بین شجریان و بعضی از پاپ خوانها که فالش می خوانند را به راحتی می توانید تشخیص دهید.

 7. حمید:

  سلام چطوری شما؟ :)
  ولی من حال و حوصله شجریان و شهرام ناظری و این سبک خواننده ها رو واقعیتش ندارم.یعنی برام کسل کننده هستند.در این مورد شاید بی سلیقه باشم.ولی این جملم رو پس میگیرم:”شجریان به درد پیرمرد پیرزنها میخوره. براشون قرص خواب آور هست.”

 8. همشهری جوان:

  اینجا (البته اینجا نه، اونجا) وبلاگ مرکزی “جشن بزرگ مجله همشهری جوان”

  صدا، اطلاعیه ها و اخبار ما را مستقیما از تحریریه مجله دریافت می کنید.

  اگر وبلاگ نویسید

  اگر داستان نویسید

  اگر متخصص یا علاقمند ترکاندن خلاقیت هستید…

  اگر همه اینها را با هم پایه هستید یا اینکه اساسا حس اش نیست ولی به طور کلی، پایه می باشید !

  فرصت را از دست ندهید .

  ها ؟! ماجرا از چه قرار است ؟ مسابقه چیه ؟ جشن کدومه ؟! آها !

  برای پاسخ به این سوالات در وبلاگ مرکزی “جشن بزرگ همشهری جوان” منتظرتان هستیم

 9. سارا رها:

  ممنون سمیه جان. بسی زیبا بود و روح افزا….

 10. الهه:

  صدای استاد مثل یک نسیم خنک در شب های گرم تابستانی آدم را قلقلک می کند
  یک نفس زد و هدر شد
  روزگار من به سر شد

 11. رضوانی:

  ماه مهربانی مبارکتان باشد.من که بدجوری حس نوستالژیک پیدا میکنم با آهنگ یاد ایام استاد.
  ماندگار باشید

 12. سارا رها:

  در ضمن حمید خان عزیز ما چکار کنیم که شما شجریان دوست داشتن ما را هم سیاسی-مذهبی نکنید؟! گفتی پیرزنها فقط او را دوست دارند، مهم نیست که آن صفت آنقدر دل‌ آزار نیست که سیاسی-مذهبی کردن سلیقه ها است…

 13. حمید:

  به سارا رها
  یعنی چی؟ بستگی داره فرد شنونده اینها کی باشه، یکی مثل خانم توحید لو باشه که مغزش در رساله های آیات ا… ها و خمینی ها گیر کرده و ارادتمند به خمینی هست، مخاطب من این فرد بود. و میدونم که این فرد هنوز مغزش در این زمینه ها در دوران کودکی باقی مانده. این فرد توهین به علم میکنه و همچنین به مدرک دکتراش. چون ارادتمند فردی مانند خمینی هست. و این یعنی پسندیدن جنایت و پسندیدن دروغ و بلاهت و فریب و ارتجاع و تحجر.

 14. حمید:

  راستی خانم توحید لو شما چرا نمیرید فسنجانی رو انتخاب کنید و برای اون تبلیغ نمیکنید؟ مگر افاضات شیخت را نشنیده ای؟
  از افاضات شیخشان این است:
  “شما اگر بخواهید در بین روسای جمهور و سلاطین همه دنیای امروز یک نفر را مثل آقای خامنه ای را پیدا کنید،پیدا نمیکنید.،همینطور نظیر آقای رفسنجانی رییس جمهور را. همینطور شورای نگهبان و فقهای آنرا که خدا حفظشان کند.در مورد قوه قضاییه و اشخاص معتبر و متعهدی که در آنجا هستند اصلا احتیاجی به توصیف ندارم=))(جماران،بهمن ۶۱)”
  “من امروز در جواب اشخاصی که میگویند زمان شاه بهتر از حالا بود، یک مقایسه عبوری میکنم.از رییس جمهور (خامنه ای) شروع میکنم که آقایان میگویند اموال این ملت را بیش از زمان شاه میچاپد،در صورتیکه نمیتوان ایشان را با روسای جمهوری هیچیک از ممالک دیگر دنیا مقایسه کرد.بعد سراغ مجلس میایم. رییس مجلس شورای اسلامی ،آقای هاشمی رفسنجانی را حتی با بهترین روسای مجلس زمان رضا خان مقایسه کنید، کدامیک میتوانند از نظر درستی و تقوا با او برابری کنند؟بعد سراغ دولت میایم. میتوانم ادعا کنم که از آن وقت که در دنیا دولت تحقق پیدا کرده تا حالا دولتی به خوبی دولت ما بوجود نیامده است!! بعد سراغ قوه قضاییه میایم. رییس دیوان عالی کشور را در سابق و در حالا پهلوی هم بگذارید. دادستانهای سابق را با دادستان فعلی مقایسه کنید.بعد سراغ ارتش میایم.در صدر اسلام نیز افرادی را قابل مقایسه با پاسدارها و بسیجیهای ما نمیتوانید پیدا کنید(فروردین ۶۱)”=))
  “در این دو سال در این مملکت به قدر پنجاه سال سابق کار انجام گرفته است=)) آنکه میگوید الان از زمان شاه ملعون بدتر است میخواهد به “اسلام” ضرر بزند”(استفاده از چماق اسلام، راحت ترین روش ملایان و دکانداران دین از ۱۴۰۰ سال پیش تا حالا برای سرکوب مخالفان)(اردیبهشت ۶۰)

 15. shima:

  جناب حمید. لطفن وقتی لطف می کنن و بهتون تریبون می دن و نظرتون رو حذف نمی کنن احترام خودتون رو نگه دارین. اگر خانم توحیدلو ساکت نشسته و بهت هیچی نمیگه به خاطر همون چیزهاییه که اون یادگرفته و تو یاد نگرفتی. فقط حق داری عقیده ات رو ابراز کنی و اگر بخوای چرند بگی بجز خانم توحیدلو بقیه ای هم هستند که جوابتو بدن. به شما چه که ایشون به چی معتقده. اصلن من هم همون چیزایی رو که گفتی می خونم. حالا تو رو سننه؟ برو پی کارت وقتی حرف درست حسابی برای گفتن داشتی بیا. اگه اومدی که تخریب کنی بد جایی رو انتخاب کردی. من خودم تخریبچی ام. می گی نه؟ یه سوال از دوستان بکن.
  خوشحال می شم اگه حرفی برای گفتن داری از طریق ای میل باشه. حتا اگر می خوای به کسی هم فحش بدی لازم نیست در مجامع عمومی باشه. براش ایمیل بزن و خودتو خالی کن. چرا می خوای ارزش خودت رو هم با چرندیاتی که می گی پایین بیاری؟
  فکر کنم شما هم باید یه مدرک دکترا مکترایی چیزی داشته باشی! هوم؟ البته دکترای چرند گویی. خمینی و خامنه ای هرچی گفتن به تو چه؟ برو پی کار خودت. تو که داری از خمینی هم بیشتر کثافت کاری می کنی. حداقلش اون اگرم کار اشتباهی کرد نذاشت تا زنده است گندش در بیاد ولی تو همین حالا خودتو پیش یه عده ای بی آبرو کردی. کافیه یا بازم ادامه بدم؟
  ببخشین سمیه خانم. نمی تونم بشینم و ببینم یکی داره هرچی از دهنش در میادو به این و اون بگه. مخصوصن اگه تو یه تیم باشیم!!!

 16. حمید:

  درود وکیل جان:
  یه کم با آرامش بیشتر، عصبی نشید. این توصیه من به همه کسانی هست که عصبی میشند. چون میدونم که عصبانیت برای پوست چندان خوب نیست. “اگر خانم توحیدلو ساکت نشسته و بهت هیچی نمیگه به خاطر همون چیزهاییه که اون یادگرفته و تو یاد نگرفتی”اگه خانم توحیدلو ساکت نشسته چیزی نمیگه بخاطر اونه که جوابی برای دادن نداره.درسته اون چیزهایی که اون یاد گرفته من یاد نگرفتم،چون ایشون رساله ارباباشون رو از برند و من نیستم ایشون دروغپسندی رو یاد گرفتند و من نه، ایشون جنایت پذیری رو یاد گرفتند و من نه، ایشون احمق ستایی رو یاد گرفتند و من نه، ایشون ارتجاع و تحجر پسندی رو یاد گرفتند،من نه.”فقط حق داری عقیده ات رو ابراز کنی و اگر بخوای چرند بگی بجز خانم توحیدلو بقیه ای هم هستند که جوابتو بدن”خوب عزیز من،من هم عقیدم رو ابرازکردم ولی نه اینقدر با شور و کوبنده و توپنده و خروشنده و با شدتی و هیجان و غلیانی که شما بیان فرمودید. خوشحال میشم دیگران هم جواب بدند ولی در مورد هر حرفی که زدم خواستید جواب بدید چون من “چرند” نمیگم، و اینطوری شما هیچوقت نمیتونید درصدد جواب دادن بر بیاید. پس من حق جواب دادن رو به شما در مورد هر حرفی که میزنم محفظ میدارم.(بخشنگی از این بیشتر؟). “به شما چه که ایشون به چی معتقده. اصلن من هم همون چیزایی رو که گفتی می خونم. حالا تو رو سننه؟” به شما چه که به من چه که به ایشون چه گویم و نگویم آنچه که چه باشد و چه و چه.خوب بخون ،این که عصبانیت نداره ای بابااااا اصلا منو سننه؟ منم اتفاقا هر از گاهی اونها رو میخونم. ” برو پی کارت وقتی حرف درست حسابی برای گفتن داشتی بیا.” ای بابا آدم که همش درتمام شبانه روز که نباید کار کنه که “برم پی کارم”. وگرنه حتما فرمایشتون رو اجرا میکردم. و از طرفی چون حرفهام کمپلت حسابند،پس اون فرمایش اولتون خود بخود لغو میشه چون شما فرمودید که”وقتی حرف حسابی برای گفتن داشتی بیا”. “اگه اومدی که تخریب کنی بد جایی رو انتخاب کردی. من خودم تخریبچی ام. می گی نه؟ یه سوال از دوستان بکن.” من آمده ام آباد کنم ، نه تخریب،مگی نه؟از خودم بپرس. این کارا خوب نیست شما هم بهتره به آبادانی رو بیارید تا تخریب. “خوشحال می شم اگه حرفی برای گفتن داری از طریق ای میل باشه. حتا اگر می خوای به کسی هم فحش بدی لازم نیست در مجامع عمومی باشه. براش ایمیل بزن و خودتو خالی کن. چرا می خوای ارزش خودت رو هم با چرندیاتی که می گی پایین بیاری؟”. خوب ،حرف حساب رو چرا مخفیانه عرض کرد؟ البته به وسیله ایمیل هم میشه ولی دلیلی وجود نداره برای اینکار. فحش؟ به نظر من که فحش هم در مجامع عمومی و هم خصوصی کار خوبی نیست. حالا شما داری من رو تشویق به فحش دادن میکنید و راهش رو هم بهم پیشنهادمیکنید که برم و از راه ایمیل فحش بدم؟ اینکارتون پسندیده نیست. 
  “فکر کنم شما هم باید یه مدرک دکترا مکترایی چیزی داشته باشی! هوم؟ البته دکترای چرند گویی”. فکر کنم شما هم دکتر مکترایی داشته باشی،البته دکترای عصبیولوژی.” خمینی و خامنه ای هرچی گفتن به تو چه؟” با این حرفت موافق نیستم به اضافه اون حرفت البته. در این مملکت داریم زندگی میکنیما و ما کاری به کار اونها نداریم ،این اونها هستند که به ما کار دارند و این وضع مملکت از اونهاست. حالا هم ما داریم گوشه ای از افاضاتشون رو برای دوستدارانشون بازگو میکنیم. این گمون نکنم اشکالی داشته باشه. 
  “اون اگرم کار اشتباهی کرد نذاشت تا زنده است گندش در بیاد “اتفاقا تمام اینها مربوط به دوران زندگیش هست، حالا ملت نتونستند جار بزنن حتما جهانیان هم خوابشون بده بوده و گندش در نیومده؟ حالا چه در دوران زندگی چه بعد از مرگ،چه فرقی میکنه؟گند،گنده.” ولی تو همین حالا خودتو پیش یه عده ای بی آبرو کردی. کافیه یا بازم ادامه بدم؟” پیش کیا؟ تا ملاک آبرو و بی آبرویی در نزد شما چی باشه. ادامه بده ولی با حفظ خونسردی چون شما حیفین.” نمی تونم بشینم و ببینم یکی داره هرچی از دهنش در میادو به این و اون بگه. مخصوصن اگه تو یه تیم باشیم”ولی من میتونم بشینم و شما بگید،پس ادامه بدید. توی چه تیمی هستید؟

 17. Mehdi:

  این از آنهایی است که آدم با صد بار شنیدنش هم سیر نمی‌شود. به نظر من که از بهترین و دوست داشتی‌ترین کارهای شجریان است.

 18. مسعود:

  خیلی حال داد، دمت گرم و سرت سلامت…

  [email protected]

 19. سکوت:

  صدای شجریان وخودش عشق است

محل نوشتن نظرات