برای تماس با ما mail@smto.ir همچنین میتوانید با شماره موبایل 09121119980 تماس بگیرید
علمی

همه شغل‌ها نه، ولی هوش مصنوعی این شغل‌ها را از بین می‌برد!

در این میان انتظار می‌رود برخی کارهای دفتری بیشتر در معرض سلطه هوش مصنوعی قرار بگیرند. گزارش تهیه‌شده هشدار می‌دهد باتوجه به حضور زنان در این برخی از این نوع مشاغل، احتمالاً با گسترش هوش مصنوعی به اشتغال زنان در این حوزه‌های آسیب بیشتری وارد خواهد شد و در کشورهای ثروتمندتر احتمالاً هوش مصنوعی برخی کسب‌وکارهای زنان را از آن خود خواهد کرد.

هوش مصنوعی همه مشاغل را تصاحب نخواهد کرد

گسترش هوش مصنوعی مولد و برنامه‌های چت‌بات‌ها، نگرانی‌هایی را در مورد تصاحب مشاغل و جایگزین شدن هوش مصنوعی به‌جای نیروی کار انسانی ایجاد کرده است. مطالعه انجام‌شده توسط سازمان بین‌المللی کار به این موضوع اشاره دارد که بیشتر مشاغل و صنایع تا حدی در معرض اتوماسیون قرار دارند و احتمال دارد برخی مشاغل با هوش مصنوعی جایگزین شوند. این گزارش می‌گوید برخی مشاغل دفتری بیشترین تأثیر را از هوش مصنوعی دریافت می‌کنند و ممکن است هوش مصنوعی بتواند ضربه‌ای جدی به این مشاغل وارد کند و جایگزین نیروی انسانی شود. باتوجه به اینکه در برخی از چنین پست‌های شغلی زنان مشغول فعالیت هستند، ازدست‌دادن چنین ردیف‌های شغلی احتمالاً بیشتر زنان را هدف قرار می‌دهد.

براساس نتایج این مطالعه، برخی مشاغل مانند تولید محتواهای متنی، محتواهای صوتی، انیمیشن، مدل‌های سه‌بعدی و سایر محتواهایی که براساس داده‌های ورودی ایجاد می‌شوند ممکن است به‌صورت گسترده با حضور هوش مصنوعی کمتر به حضور نیروی انسانی نیاز داشته باشند و بیشتر تحت تأثیر هوش مصنوعی مولد قرار می‌گیرند. اما مشاغلی مانند مدیریت و فروش، کمتر در معرض تأثیر حضور هوش مصنوعی خواهند بود. بااین‌حال، گزارش آژانس سازمان ملل هشدار می‌دهد تأثیر هوش مصنوعی مولد بر تمامی ردیف‌های شغلی را نمی‌توان نادیده گرفت و این تأثیرگذاری می‌تواند در ابعاد کم یا زیاد رخ دهد.

۵۸۵۸

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا