برای تماس با ما mail@smto.ir همچنین میتوانید با شماره موبایل 09121119980 تماس بگیرید
سیاسی

بورل: نگران غزه هستیم

جوسپ بورل در حاشیه نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل به خبرنگاران گفت: شرایط خاورمیانه مایه نگرانی است. طرح آتش‌بس رئیس جمهوری آمریکا اجرا نمی‌شود. هیچ‌کدام از طرف‌ها حاضر به اجرای این طرح که مورد تائید شورای امنیت است، نیستند. در نتیجه گرسنگی و بمباران غزه ادامه دارد و کمک های بشردوستانه وارد غزه نمی‌شود.

وی ادامه داد: اما این تنها مشکل نیست. در کرانه باختری، ما باید درباره نحوه مواجهه ما با آن بحث کنیم تا خشونت در این منطقه متوقف شود. اوضاع در مرز لبنان نیز نگران کننده است و باید جلوی گسترش جنگ به کل منطقه را بگیریم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به سووالی درباره احتمال تحریم رژیم صهیونیستی گفت: این مساله در دستور کار نیست. اما برگزاری نشست شورای روابط [با رژیم اسرائیل] درحال پیگیری است. این نشست عادی نخواهد بود زیرا اتفاقاتی که جریان دارد عادی نیست. این فرصتی برای کشورهای عضو اتحادیه است تا با همتایان اسرائیلی خود درباره آنچه در غزه و خاورمیانه می گذرد گفت‌وگو کنند.

بورل در پاسخ به سووال خبرنگاری که پرسید « خانواده من در شمال غزه هستند، به آنها چه بگویم» ادعا کرد: بگویید که اتحادیه اروپا هر کاری که می تواند انجام می دهد تا آب و غذا برای شما فراهم کند.

وی مدعی شد: ما طرفی هستیم که بیشتر به اسرائیل فشار می آورد تا مرزهایش را باز کند و اجازه دهد حمایت های بشردوستانه وارد غزه شود. ما از رنج آن‌ها (مردم غزه) آگاه هستیم و به همین دلیل است که ظرفیت و تلاش‌های خود را افزایش می دهیم تا جلوی این کشتار چشمگیر را بگیریم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اذعان کرد: اسرائیلی ها همچنان مانع ورود حمایت های بشردوستانه می شوند و به گرسنگی دادن به مردم غزه ادامه می‌دهند. به همین دلیل است که اتحادیه اروپا امروز زبان تندی در مورد آن‌ها به‌کار می‌برد.

رژیم صهیونیستی طی هشت ماه گذشته، کشتار گسترده‌ای را در غزه به راه‌ انداخته و ضمن بستن تمام گذرگاه‌ها و جلوگیری از ورود کمک‌های امدادی، این منطقه را به یک ویرانه تبدیل کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد دو هفته پیش قطعنامه‌ای را در حمایت از آتش‌بس در غزه تصویب کرد اما بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی که مشروعیت خود را در سرزمین‌های اشغالی و عرصه بین‌الملل از دست داده است، بر تداوم جنگ و کشتار فلسطینی‌ها اصرار دارد.

بر اساس تازه ترین آمار وزارت بهداشت غزه، شمار شهدای جنگ اسرائیل در غزه از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ (۱۵ مهر۱۴۰۲) به ۳۷ هزار و ۷۶۵ نفر و شمار زخمی ها به ۸۶ هزار و ۴۲۹ نفر رسیده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا