برای تماس با ما mail@smto.ir همچنین میتوانید با شماره موبایل 09121119980 تماس بگیرید
علمی

خطر برخورد دنباله‌دار آتشفشانی چقدر نگران‌کننده‌است؟

یک ستاره دنباله‌دار آتشفشانی عظیم که به بزرگی یک شهر است، برای دومین بار در چهار ماه گذشته در حالی که به سمت خورشید می‌چرخید، به شدت منفجر شد.

مانند انفجار قبلی، این بار هم ابری از گاز و یخ از این ستاره دنباله‌دار آتشفشانی ساطع شد که شبیه یک جفت شاخ غول‌پیکر بود.

این دنباله‌دار که P ۱۲ نامیده می‌شود، یک دنباله‌دار آتشفشانی سرد است. این دنباله‌دار یک هسته جامد دارد که قطر آن ۳۰کیلومتر تخمین زده شده و حاوی ترکیبی از غبار، گاز و یخ است که به کریوماگما معروف است.

هسته این ستاره دنباله‌دار توسط یک ابر گاز فازی به نام کما احاطه شده است که از داخل دنباله‌دار به بیرون نشت می‌کند. هنگامی که درون دنباله‌دار توسط تابش خورشید گرم می‌شود، فشار افزایش می‌یابد و دنباله‌دار به‌شدت منفجر می‌شود و روده‌های یخ‌زده خود را از طریق شکاف‌های پوسته هسته به فضا رها می‌کند.

طبق گفته انجمن نجوم بریتانیا که این ستاره دنباله‌دار آتشفشانی را رصد کرده است، پس از اینکه دنباله‌دار به‌دلیل انعکاس نور اضافی چند برابر درخشان‌تر شد، انفجار بزرگی از P ۱۲ توسط ستاره‌شناسان شناسایی شد.

تعداد کمی از کارشناسان گفتند که شکل نامنظم آن را شبیه یک سفینه فضایی علمی- تخیلی مانند هزاره فالکون از جنگ ستارگان می‌کند.

ریچارد مایلز، ستاره‌شناس این انجمن گفت: «شکل غیرمعمول حاصل از انفجار این دنباله‌دار آتشفشانی به‌احتمال زیاد به‌دلیل بی‌نظمی در شکل هسته P ۱۲ است.» به‌گفته مایلز، به‌احتمال زیاد، گاز خروجی تا حدی توسط یک بریدگی بیرون زده روی هسته مسدود شده است.

او افزود: با انبساط گاز دنباله‌دار، بی‌نظمی در شکل گاز ساطع شده از آن محسوس‌تر و مشخص‌تر می‌شود. P ۱۲ در آوریل ۲۰۲۴ به نزدیک‌ترین فاصله به زمین خواهد رسید و احتمالا قبل از حرکت به سمت خارج از منظومه شمسی با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است. احتمال بازگشت این دنباله دار به زمین تا سال ۲۰۹۵ وجود ندارد.

۲۲۷۲۲۷

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا