برای تماس با ما mail@smto.ir همچنین میتوانید با شماره موبایل 09121119980 تماس بگیرید
اجتماعی

در این گرما به کجا سفر کنیم؟

فرهاد طالبیان: در این هوای گرم اگر به سفر فکر کنید حتما اولویت با مناطق خنک و خوش آب‌وهواست. با این ملاک بهتر است مناطق شمال غربی را انتخاب کنید و از شهرهای این مناطق چه جایی بهتر از سرعین.

سرعین یکی از شهرهای کوچک استان اردبیل است که در غرب استان قرار دارد. شهر نیر در غرب سرعین، شهر اردبیل در شرق سرعین و مشگین شهر در شمال آن قرار دارد.

جالب است بدانید سرعین به زبان ترکی به معنای خنک است و اتفاقا اسم مناسبی برای شهری‌ است که در تابستان حداکثر دمای آن ممکن است به ۲۵ درجه بالای صفر برسد. البته علاوه بر این هوای خوب و خنک در تابستان اما یکی از مهم‌ترین عامل جذابیت گردشگری این شهر وجود چشمه‌های آب گرم بسیار متعدد آن است. اکثر این چشمه‌های آب گرم که از رشته کوه های البرز و سبلان سرچشمه می‌گیرند، خواص درمانی زیادی دارند.

همه خواص چشمه‌های آب گرم

تحقیقات نشان داده که استفاده از آبگرم برای کسانی که عضوی از بدنشان بی‌تحرک مانده، همانند دستگاه‌های فیزیوتراپی سبب گردش خون و بهتر شدن آن عضو می‌گردد. در سرعین بیش از ۲۰ مجموعه آب‌درمانی و چشمه آبگرم وجود دارد که به امکانات رفاهی مجهز هستند. چشمه‌های آبگرم سرعین خاصیت درمانی دارند و همچون مسکنی برای دردهای عضلانی و پوستی عمل می‌کنند. معمولا دمای آبگرم‌ سرعین به ۴۳ درجه و بیشتر می‌رسد و دارای املاح معدنی بی‌کربنات، کلسیم، منیزیم و سدیم است.

در این گرما به کجا سفر کنیم؟

تپه باستانی آناهتیا

تپه باستانی آناهتیا که به تپه سرعین نیز معروف است، یکی از مکان های تاریخی شهر سرعین اردبیل به شمار می‌آ ید. با سفر به سرعین، از این تپه ی باستانی که در سال ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است نیز بازدید کنید. کاوش‌های باستانی نشان می دهند که قدمت تپه آناهیتا، به هزاره اول و دوم قبل از میلاد حضرت مسیح بر می‌گردد. همچنین تحقیقات انجام شده در رابطه با این ناحیه تاریخی بیانگر آن است که در گذشته از تپه سرعین، به عنوان معبد برای زرتشتیان استفاده می‌شد.

آبگرم گاومیش گلی

آبگرم گاومیش گلی در ارتفاع یک هزار و ۹۴۰ متری از سطح دریا قرار دارد و پرآب‌ترین چشمه معدنی این شهر از لحاظ آبدهی و وسعت محسوب می‌شود. آب این چشمه ترش‌مزه، بی‌رنگ و کمی بودار است و برای درمان بیماری‌های عمومی، بیماری‌های سیستم حرکتی مانند دردهای مزمن روماتیسمی، بیماری‌های زنان و بیماری‌های قلبی بسیار مناسب است.

آبگرم بش باجلار

آبگرم بش باجلار از قدیمی‌ترین آبگرم‌های سرعین است که میان اهالی قدیمی سرعین به «دره‌لر سویی» نیز شهرت دارد. این آبگرم در دره‌ای سرسبز قرار گرفته است که دورتادور آن را چمنزاها و درختان چنار و سپیدار احاطه کرده‌اند. دمای آب این چشمه به ۳۵ درجه سانتیگراد می‌رسد و ظاهری کدر و طعمی ترش دارد و کمی بودار است. از این آبگرم برای درمان بیماری‌های عمومی و تسکین دردهای عصبی و مفصلی استفاده می‌شود.

در این گرما به کجا سفر کنیم؟

آبشار ورگه سران

آبشار ورگه سران در میان دشت‌های سرسبز و خرم جای گرفته است و یکی از بکرترین نقاط دیدنی شهر سرعین به شمار می‌رود. در کنار این آبشار گردشگران می‌توانند زیر سایه درختان با سکوت دره‌ها و صدای آب به آرامش برسند.

دره گلستان (دره آلوارس)

دره گلستان یکی از زیباترین و باصفاترین دره‌های سرعین است که به آن «دره آلوارس» نیز می‌گویند. آلوارس از دره‌های شرقی منطقه سبلان به شمار می‌آید. این دره به خاطر وجود چشمه‌های پرآب و یخچال‌های طبیعی، چمنزارها و گلزارهای فراوان، هرساله مورد توجه گردشگران زیادی قرار می‌گیرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا