برای تماس با ما mail@smto.ir همچنین میتوانید با شماره موبایل 09121119980 تماس بگیرید
اجتماعی

شناسایی علائم آلزایمر در خواب

محققان پردیس پزشکی دانشگاه کلرادو آنشوتز و دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس آمریکا روشی را برای ارزیابی فعالیت مغز در طول خواب کشف کرده‌اند که با مراحل اولیه بیماری آلزایمر مرتبط است و اغلب مدت‌ها قبل از بروز علائم زوال عقل ظاهر می‌شود.

در این نشانگر دیجیتالی از فناوری الکتروانسفالوگرام استفاده شده و با الهام از دستگاه‌های هدبند ساده قادر است، الگوهای امواج مغزی مرتبط با فعال‌سازی مجدد حافظه در طول خواب عمیق، بخش مهمی از سیستم پردازش حافظه را شناسایی کند.

این یافته‌ها رابطه بین خواندن الکتروانسفالوگرام و سطوح تغییرات مولکولی خاص را نشان می‌دهد که مشخصه بیماری آلزایمر پیش از بروز علائم بالینی است. یافته‌های بیشتر نشان می‌دهد که مراحل اولیه اختلال شناختی خفیف ناشی از بیماری آلزایمر را می‌توان در سیگنال‌های الکتروانسفالوگرام تشخیص داد.

دکتر بریس مک کانل، استادیار عصب‌شناسی دانشکده پزشکی دانشگاه کلرادو و محقق ارشد این تحقیق می‌گوید: این نشانگر زیستی دیجیتال به‌طور اساسی هر دستگاه هدبند ساده الکتروانسفالوگرام را قادر می‌سازد تا مانند یک ردیاب آمادگی جسمانی برای سلامت مغز استفاده شود. نشان دادن چگونگی ارزیابی نشانگرهای زیستی دیجیتال برای نشانه‌های اولیه بیماری با استفاده از دستگاه‌های هدبند قابل دسترسی و مقیاس‌پذیر در محیط خانه، پیشرفت بزرگی در تشخیص و تسکین‌ بیماری آلزایمر در مراحل اولیه است.

در بزرگترین تحقیق در نوع خود تا به امروز، محققان داده‌های ۲۰۵ فرد بزرگسال مسن را تجزیه و تحلیل کردند و مشکلات قابل اندازه‌گیری در فعال‌سازی مجدد حافظه را در ارتباط با سطوح پروتئین‌هایی مانند آمیلوئید و تاو که در بیماری آلزایمر ایجاد می‌شوند، شناسایی کردند.

مک‌کانل بیان کرد: آنچه ما دریافتیم این است که این سطوح غیرطبیعی پروتئین‌ها به فعال‌سازی مجدد حافظه خواب مربوط می‌شوند که می‌توانیم آن‌ها را در الگوهای امواج مغزی افراد قبل از اینکه علائمی را تجربه کنند، شناسایی کنیم. شناسایی این نشانگرهای زیستی اولیه برای بیماری آلزایمر در بزرگسالان بدون علامت می‌تواند به بیماران کمک کند تا قبل از پیشرفت بیماری، راهبردهای پیشگیرانه یا تسکین‌دهنده ایجاد کنند.

محققان معتقدند، این گامی هیجان‌انگیز به سمت استفاده از ابزارهای پوشیدنی به‌عنوان نشانگرهای زیستی دیجیتال برای تشخیص بیماری است.

مک‌کانل اظهار کرد: ما فقط به بخش کوچکی از این کار پرداختیم و راه را برای دستگاه‌های مقرون‌به‌صرفه و با کاربری آسان برای نظارت بر سلامت مغز هموار کردیم. کار ما این اصل را اثبات می‌کند که امواج مغزی در طول خواب می‌توانند به یک نشانگر زیستی دیجیتال تبدیل شوند و گام‌های بعدی ما شامل تکمیل این فرآیند است. نتایج این تحقیق به‌تازگی در مجله انجمن آلزایمر Alzheimer’s & Dementia منتشر شده است.

بیشتر بخوانید:

توزیع واکسن آنفلوآنزای ایرانی در داروخانه‌ها/ قیمت واکسن اعلام شد

قند خون بالا و پایین چه اثراتی بر بدن ما دارد؟

۴۷۲۳۶

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا