برای تماس با ما mail@smto.ir همچنین میتوانید با شماره موبایل 09121119980 تماس بگیرید
سیاسی

ناتوانی بایدن برای افزایش امنیت مرزهای آمریکا

یک سناتور ارشد دموکرات آمریکا اعلام کرد جو بایدن توانایی محدودی برای افزایش و ارتقای امنیت در مرز مکزیک با آمریکا از طریق اقدامی اجرایی دارد.

سناتور کریس مورفی که مذاکره کننده ارشد دموکرات ها در ارائه لایحه دو حزبی امنیت مرزی به کنگره است، در مصاحبه با سی بی اس اظهار کرد دادگاه های آمریکا احتمالا این اقدام فراگیر بایدن را لغو خواهند کرد.

وی افزود: رئیس جمهور توانایی محدودی برای صدور دستورات اجرایی دارد که بر شرایط مرزی تاثیر دارد. او نمی تواند از هوای رقیق منابع را پدیدار کند. اگر او تلاش می کرد تا بخش هایی از مرز را ببندد، من فکر می کنم، دادگاه ها این موضوع را ظرف چند هفته کنار می گذارند.

بایدن پیشتر گفته بود پس از آنکه جمهوری خواهان لایحه دو حزبی مصوب سنا را رد کردند، دولتش درصدد انجام برخی اقدامات اجرایی برای مسدود کردن مسیر مهاجران در مرز است.

این در حالی است که جمهوری خواهان سنا هفته گذشته بار دیگر این لایحه دو حزبی را رد کرده و مایک جانسون رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت: این لایحه امینت مرزها را تامین نمی کند و روند مهاجرت غیرقانونی را بیشتر می کند.

مورفی خاطرنشان کرد به دلیل دیپلماسی هوشمندانه و موثر بین ایالات متحده و مکزیک، روند عبور مهاجران غیرقانونی کاهش یافته اما هشدار داد که این کاهش ممکن است دائمی نباشد و این عبور غیرقانونی از مرز در مقایسه با یک دهه قبل، همچنان در سطح بالایی قرار دارد.

این سناتور دموکرات تصریح کرد ما باید این موضوع را بفهمیم که بدون به روز رسانی قوانین کشور و بدون افزایش منابع بیشتر برای مرزها، نمی توانیم روی کاهش شمار مهاجران حساب کنیم.

کارین ژان پییر سخنگوی کاخ سفید هفته گذشته در این باره گفت: لایحه مرزی مصوب سنا، تغییرات سیاسی چشمگیر، منابع و کارکنان مورد نیاز برای تامین امنیت مرزهای ما و امن تر کردن کشور را ارائه می دهد.

هفته گذشته جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در تماس تلفنی با رهبران جمهوری‌خواه کنگره و سنا از آنها خواست از لایحه دوحزبی احیاشده امنیت مرزی حمایت کنند.

پیش از این تماس تلفنی، جانسون و دیگر جمهوری‌خواهان کنگره در بیانیه‌ای، این لایحه را با انگیزه سیاسی دانسته اظهار کردند که این لایحه در بدو ورود مرده خواهد بود.

قبل از آن نیز چاک شومر رهبر اکثریت سنای آمریکا اعلام کرد این مجلس بار دیگر برای تصویب لایحه دوحزبی امنیت مرزی در هفته جاری تلاش خواهد کرد.

وی در حالی این اظهارات را بیان کرد که تلاش قبلی این مجلس برای تصویب این لایحه در پی عدم حمایت کافی جمهوری‌خواهان از این لایحه با لابی‌گری‌ها و فشارهای سیاسی دونالد ترامپ، با شکست مواجه شد.

وی خاطرنشان کرد: در این لایحه، قوانین درخواست پناهندگی اصلاح شده است و هزاران مأمور مرزی برای تأمین بیشتر امنیت مرزها استخدام می‌شوند و تلاش‌ها برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر افزایش می‌یابد.

شومر تصریح کرد: لایحه قبلی امنیت مرزی با لایحه کمک‌های خارجی به اوکراین و اسرائیل گره خورده بود اما آن لایحه‌ها به‌طور جداگانه تصویب شد و این لایحه نیز به‌تنهایی بررسی و تصویب خواهد شد.

براساس این گزارش، لایحه دوحزبی مهاجران و امنیت مرزی در ماه فوریه در مجلس سنا مسکوت ماند پس از آنکه دونالد ترامپ از جمهوری‌خواهان خواست از این لایحه حمایت نکنند، با وجود آنکه در این لایحه قوانین متعدد موردنظر جمهوری‌خواهان برای امنیت مرزها گنجانده شده بود.

پیشتر نیز سناتور چاک شومر مخالفت با لایحه امنیت مرزی دوحزبی در کنگره را به گردن ترامپ انداخت و گفت: ترامپ ترجیح می‌دهد در مرزها هرج‌ومرج و آشفتگی باشد تا بتواند از این موضوع در کارزار انتخاباتی خود بهره‌برداری کند.

سنای آمریکا در ماه فوریه، لایحه دوحزبی امنیت مرزی و کمک‌های خارجی دولت آمریکا برای سال مالی اخیر را ارائه کرد. در این لایحه مبلغ 20 میلیارد دلار برای امنیت مرزها اختصاص یافته است که در آن دولت این اجازه را دارد زمانی که شمار مهاجرانی غیرقانونی که روزانه از مرز جنوبی مکزیک با آمریکا عبور می‌کنند، از حدی فراتر برود، آنها را اخراج کند، همچنین سیاست دستگیری و آزادسازی مهاجران پایان یابد و استانداردهای موردنیاز برای درخواست پناهندگی افزایش یابد و فرآیند بررسی این درخواست تسریع شود.

پیشتر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اظهار کرد: لایحه مرزی ارائه‌شده توسط سنا، «سخت‌ترین و منصفانه‌ترین» مجموعه اصلاحات ممکن در قوانین مرزی است و من از آن حمایت می‌کنم.

وی متعهد شد روزی که این لایحه را با امضا به قانون تبدیل کند، مرزها را خواهد بست.

بایدن خاطرنشان کرد: این اصلاحات جدید به من به‌عنوان رئیس جمهور، صلاحیت اضطراری برای بستن مرزها هنگام به خطر افتادن آنها را می‌دهد.

پیشتر سه منبع آگاه اعلام کردند کاخ سفید با محدودیت‌های جدیدی درباره پناهندگی در مرزها موافقت کرد. این محدودیت‌ها شامل ایجاد قدرت اخراج پناهندگانی است که به‌صورت غیرقانونی از طریق مرز مکزیک با آمریکا، وارد شده‌اند و اگر روزانه بیش از 4 هزار مهاجر از این راه وارد خاک آمریکا شوند، این دسته از مهاجران به‌سرعت به مکزیک بازگردانده می‌شوند.

در همین حال بایدن اظهار کرده بود شکست لایحه امنیتی مرزی دوحزبی ارائه‌شده از سوی سنا، ناشی از فشار سیاسی رقیبش دونالد ترامپ است.

نگرانی‌ها درباره سیاست‌های مهاجرتی تبدیل به اصلی‌ترین موضوع مورد بحث در کمپین‌های انتخاباتی امسال شده است. جمهوری‌خواهان آمریکایی بارها سیاست‌های دولت بایدن در مورد موضوع مهاجران و عبور مهاجران غیرقانونی از مرز مکزیک را مورد انتقاد قرار داده‌اند، موضوعی که در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری در نوامبر سال جاری شدت گرفته است و مخالفان بایدن به‌دنبال استفاده از این موضوع برای تخریب بایدن هستند.

مأموران گشت مرزی آمریکا در سال مالی 2023، حدود 2 میلیون مهاجر غیرقانونی را در مرز با مکزیک دستگیر کرده‌اند که این رقم رکوردی بی‌سابقه در 2 سال اول دوران ریاست‌جمهوری بایدن بوده است.

سازمان ملل اعلام کرد مهاجران و پناهندگان با عبور از مرز مکزیک با آمریکا از خشونت ، مشکلات اقتصادی و تاثیرات منفی تغییرات آب و هوایی فرار می کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا