برای تماس با ما mail@smto.ir همچنین میتوانید با شماره موبایل 09121119980 تماس بگیرید
علمی

نمای دیدنی از پرواز نبوغ ناسا در مریخ / عکس

بالگرد مریخی «نبوغ»(Ingenuity) ناسا همچنان به آمار پروازهای بیرون از زمین خود اضافه می‌کند. این بالگرد ۱.۸ کیلوگرمی برای پنجاه و ششمین بار در ۲۶ اوت پرواز کرد و نزدیک به ۲.۵ دقیقه بر فراز مریخ در آسمان ماند.

«آزمایشگاه پیش‌رانش جت»(JPL) ناسا که این ماموریت را مدیریت می‌کند، در ایکس(توئیتر سابق) نوشت: بالگرد مریخی، پرواز پنجاه و ششم را با طی کردن مسافت ۴۱۰ متر در مریخ و در حداکثر ارتفاع ۱۲ متر تکمیل کرد. هدف از این پرواز، تغییر دادن موقعیت بالگرد بود.

نمای دیدنی از پرواز نبوغ ناسا در مریخ / عکس

نبوغ در فوریه ۲۰۲۱ همراه با مریخ‌نورد «استقامت»(Perseverance) ناسا در «دهانه جیزرو»(Jezero Crater) فرود آمد. این بالگرد به سرعت پنج پرواز را انجام داد و ثابت کرد که پرواز با قدرت بر فراز سیاره سرخ با وجود جو نازک آن امکان‌پذیر است.

سپس، ناسا یک تمدید ماموریت را به نبوغ اعطا کرد تا بالگرد به عنوان پیشاهنگ مریخ‌نورد استقامت در کشف حیات و جمع‌آوری نمونه‌ خدمت ‌کند. این دو ماموریت رباتیک با هم کار می‌کنند تا به کاوش در دهانه ۴۵ کیلومتری جیزرو بپردازند که میلیاردها سال پیش میزبان یک دریاچه بزرگ و یک دلتای رودخانه بوده است.

نبوغ طی مدت حضور خود در سیاره سرخ، آمار قابل توجهی را به دست آورده است. اعضای گروه ماموریت در گزارش پرواز نبوغ نوشتند که این بالگرد کوچک در مجموع ۱۲,۹۱۴ متر از زمین مریخ را در ۵۶ پرواز خود طی کرده و بیش از ۱۰۰ دقیقه در آسمان باقی مانده است.

۵۸۵۸

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا