برای تماس با ما mail@smto.ir همچنین میتوانید با شماره موبایل 09121119980 تماس بگیرید
سیاسی

هشدار سازمان ملل درباره خطر ارسال بمب‌های خوشه‌ای به اوکراین

با گذشت حدود ۱۰ روز از اعلام موافقت آمریکا با ارائه مهمات و بمب‌های خوشه‌ای به اوکراین برای جنگ با روسیه، سازمان ملل درباره خطر این اقدام هشدار داد.

«ساویانو آبرئو» سخنگوی دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل در اوکراین شامگاه دوشنبه گفت که آسیب‌ها و خطرات استفاده از مهمات خوشه‌ای برای غیرنظامیان در مناطق جنگی ثبت شده است.

آبرئو در مصاحبه با شبکه «ریانووستی» توضیح داد: «البته استفاده از مهمات خوشه‌ای بخشی از مشکل [اوکراین] است و آسیب‌هایی که به غیرنظامیان وارد می‌کند مستند شده است».

به گفته وی، قوانین بین‌المللی حملات بی‌ملاحظه با استفاده از این نوع مهمات را قویاً ممنوع کرده و اتخاذ همه اقدامات احتیاطی ممکن برای جلوگیری و به حداقل رساندن آسیب به جمعیت غیرنظامی را ضروری برشمرده است.

طبق این گزارش، این مقام سازمان ملل در ادامه خواستار احترام گذاشتن تمام کشورها به قوانین بین‌المللی بشردوستانه و اجرای کامل و دقیق آنها شد.

در تاریخ شانزدهم تیر ماه بود که دولت آمریکا اعلام کرد بمب‌های خوشه‌ای در اختیار اوکراین قرار می‌دهد. دولت‌های آلمان، انگلیس، اسپانیا و کانادا از جمله کشورهایی بودند که با ارائه این نوع مهمات به اوکراین مخالفت کردند.

از سوی دیگر، «استفان دوجاریک» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل نیز در واکنش به انفجار پل متصل‌کننده شبه‌جزیره کریمه به سرزمین اصلی فدراسیون روسیه، خواستار عدم حمله به غیرنظامیان در جنگ اوکراین شد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، دوجاریک در این‌باره گفت: «در رابطه با حمله به پل [کریمه]، ما گزارش‌هایی از حادثه را دیده‌ایم. ما فقط به همه طرف‌ها یادآوری می‌کنیم که غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی باید محافظت شوند».

بامداد دوشنبه بود که رسانه‌های روسی و اوکراینی از وقوع انفجاری در پل کریمه، که این شبه‌جزیره را از روی دریا به خاک سرزمین اصلی فدراسیون روسیه متصل می‌کند، خبر داده بودند.

خبرگزاری فرانسه ساعاتی بعد در خبری فوری به نقل از یک منبع ارشد اوکراینی گزارش داد که رژیم کی‌یف در پس انفجار امروز در پل متصل‌کننده کریمه به خاک فدراسیون روسیه است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا