برای تماس با ما mail@smto.ir همچنین میتوانید با شماره موبایل 09121119980 تماس بگیرید
علمی

کشف تخم دایناسور با دایناسور درونش!/ عکس

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، تخمین زده می‌شود که این موجود از تخم بیرون نیامده متعلق به گروهی از تروپودهای پردار و بی‌دندان به نام اویراپتوروسورها حدود ۲۷ سانتی متر طول داشته باشد و اولین کشف جنین دایناسور است که حالتی را نشان می‌دهد که نمونه‌ای از جنین‌های پرندگان امروزی است.

بیشتر بخوانید:

بن‌سلمان شهر خطی می‌سازد!/ عکس

ایران هم گورخر دارد!/ عکس

نویسندگان مطالعه با گزارش کشف خود در مقاله‌ای در سال ۲۰۲۱ توضیح می‌دهند که نمونه آن‌ها – با نام مستعار Baby Yingliang – در حالی پیدا شد که سرش «به سمت بدن، با پاها در دو طرف، و پشت خمیده در امتداد قطب صاف تخم‌مرغ قرار داشت.

کشف تخم دایناسور با دایناسور درونش!/ عکس

تصور می‌شود که جابجایی نقشی حیاتی در فرآیند جوجه‌آوری پرندگان ایفا می‌کند و آن‌هایی که موفق به اتخاذ این موقعیت نمی‌شوند، احتمال زنده ماندن از فرار از تخم بسیار کمتر است. به نظر می رسد که بچه یینگلیانگ همان حالت را اتخاذ کرده است، نشان می دهد که این پدیده ممکن است ابتدا در میان اجداد تروپودهای باستانی پرندگان مدرن تکامل یافته باشد.

پروفسور استیو بروسات، نویسنده این مطالعه، در بیانیه‌ای گفت: «این دایناسور کوچک قبل از تولد دقیقاً شبیه بچه پرنده‌ای است که حلقه زده است، و این شواهد بیشتری نشان می‌دهد که بسیاری از ویژگی‌های پرندگان امروزی برای اولین بار در اجداد دایناسورشان تکامل یافته است.»

منبع: iflscience

۲۲۷۲۲۷

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا