برای تماس با ما mail@smto.ir همچنین میتوانید با شماره موبایل 09121119980 تماس بگیرید
علمی

کشف هیجان‌انگیز ناسا در یک سیاره فراخورشیدی/ عکس

متان توجه دانشمندان را جلب می‌کند، زیرا عمر کوتاهی در اتمسفر سیارات دارد. متان در اتمسفر سیاره‌ها، مخصوصاً سیاره‌های سنگی، نمی‌تواند در برابر تابش‌های ستاره‌ای تاب بیاورد. نور متان را تجزیه می‌کند؛ درنتیجه برای این که متان به‌طور دائمی در اتمسفر یک سیاره وجود داشته باشد، باید به‌طور پیوسته تولید شود.

منبع متان در سیارات

اگر یک سیاره سنگی متان زیادی داشته باشد، منبع آن نیز باید بزرگ باشد. این امر وجود یک منبع زیستی را محتمل می‌کند. روی زمین، فعالیت‌های زیستی به‌سادگی متان فراوانی تولید می‌کنند.

متان در منظومه شمسی متداول است، اما لزوماً فراوان نیست. تمام متان‌های خارج از زمین، منشأ غیرزیستی دارند. برای مثال، فرایندهایی مانند سرپنتاینی‌شدن (Serpentinization) می‌توانند منشأ متان را توضیح دهند.

بیشتر بخوانید:

  • درآمد ماهانه ۵۰۰ میلیون تومانی یک زن غیرعادی در اینترنت/ عکس

سرپنتاینی‌شدن یک فرایند طبیعی و غیرزیستی است شامل آب، کربن دی‌اکسید و کانی اُلیوین (Olivine). الیوین در زمین زیاد است و آن را روی ماه، مریخ و برخی از سیارک‌ها یافته‌ایم. همچنین برخی از مدل‌های شیمیایی، وجود متان را در اتمسفر غول‌های گازی پیش‌بینی می‌کنند.

متان در سیاره فراخورشیدی WASP-80b

به‌تازگی تلسکوپ فضایی جیمز وب در اتمسفر سیاره فراخورشیدی WASP-80b، یک غول گازی با جرم نصف مشتری، گاز متان کشف کرده است. سیاره WASP-80b دور یک ستاره کوتوله قرمز با عمر ۱٫۵ میلیارد سال می‌گردد و ۱۶۲ سال نوری از زمین فاصله دارد.

از آن‌جا که WASP-80b یک غول گازی است، احتمال وجود حیات، به‌جز برخی انواع بسیار تخیلی آن، رد می‌شود. همچنین در سیارات گازی الیوین و فرایند سرپنتاینی‌شدن وجود ندارد. بااین‌حال، این کشف همچنان جالب است.

یک دلیل این است که می‌توانیم آن را با اتمسفر متان‌دار اورانوس و نپتون مقایسه کنیم. از آن‌جا که کشف متان در سیارات فراخورشیدی بسیار نادر است، هرگونه کشف این گاز می‌تواند نقشی مهم در توسعه نظریه‌های اتمسفر سیارات و راهنمایی پژوهش‌های آینده داشته باشد.

از آن‌جا که سیاره WASP-80b بسیار دور است و بسیار به ستاره خود نزدیک است (یک گردش مداری آن تنها سه روز طول می‌کشد)، دانشمندان از ترکیب نورهای سیاره و ستاره در هنگام عبور سیاره از جلو و پشت ستاره برای تشخیص متان استفاده کرده‌اند.

کشف هیجان‌انگیز ناسا در یک سیاره فراخورشیدی/ عکس
دانشمندان با مقایسه نور سیاره WASP-80b هنگام عبور از جلو (نمودار بالا) و پشت (نمودار پایین) ستاره میزبان، توانستند وجود متان در اتمسفر آن را تأیید کنند.

تلسکوپ‌های هابل و اسپیتزر سیارات بسیار اندکی را با گاز متان در اتمسفرشان شناسایی کرده بودند. این فقدان کشف متان باعث شده بود تا دانشمندان نظریه‌های مختلفی را برای توضیح نبود متان در اتمسفر سیارات ارائه دهند.

ابزارهای NIRCam و MIRI برای تصویربرداری فروسرخ نزدیک و میانی در تلسکوپ جیمز وب قدرت بسیار بالایی دارند و می‌توان انتظار داشت این تلسکوپ متان را در اتمسفر سیارات بیشتری کشف کند.

به این ترتیب، باید دید که این کشف‌ها چه تأثیری روی نظریات اتمسفر سیاره‌های فراخورشیدی می‌گذارند. این احتمال وجود دارد که نظریات پیشین رد شوند و متان چنان فراوان باشد که دیگر نتوانیم آن را به‌عنوان یک نشانگر زیستی درنظر بگیریم.

۵۸۵۸

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا