برای تماس با ما mail@smto.ir همچنین میتوانید با شماره موبایل 09121119980 تماس بگیرید
علمی

کشف یک حیوان باستانی از طریق مدفوع فسیل شده کفتارها!/ عکس

تینا مزدکی_ ژنوم میتوکندری کرگدن پشمی منقرض شده (Coelodonta antiquitatis) استخراج شده از مدفوع فسیل شده کفتارهای غار (Crocuta crocuta spelea)، اولین ژنومی است که برای کرگدن‌های پشمالو در اروپا کشف شده است. تمام داده‌های ژنومی قبلی این گونه از حیوانات سیبری گرفته شده بود. این شاید بتواند سرنخ‌هایی در مورد تفاوت‌های منطقه‌ای بین گله‌های کرگدن به ما بدهد، اما همچنین نشان می‌دهد که مدفوع فسیل‌شده یا کوپرولیت‌ها می‌توانند منبع ارزشمندی باشند که تا کنون از آن غافل بودیم.

کشف یک حیوان باستانی از طریق مدفوع فسیل شده کفتارها!/ عکس

این گونه جانوری در گذشته، از طریق یک گونه دیگر بازیابی شده بود و نیازی به داده‌های مستقیم از ژنوم این حیوان نبود؛ اما چیزی که این یافته را با ارزش می‌کند، بدست آوردن داده‌های ژنومی از طیف گسترده‌ای از مواد است.

در واقع، کوپرولیت‌ها به یک معدن طلای کاملاً تاریخی تبدیل شده‌اند. از مدفوع حفظ شده می‌توان فهمید که مردم و حیوانات در عصرهای گذشته چه می‌خوردند، انگل‌هایی که به آن‌ها آلوده می‌شدند چه بودند و حتی تغییرات میکروبیوم روده انسان را می‌توان مطالعه کرد.

تیمی به سرپرستی زیست‌شناس مولکولی در آلمان، دو مدفوع کفتار فسیل شده از دوران پارینه سنگی میانه را در آلمان کنونی مطالعه کردند، دوره‌ای که از حدود 300000 تا 30000 سال پیش را شامل می‌شود.

مانند بسیاری از کوپرولیت‌ها، این کوپرولیت‌ها نیز حفاری شده بودند و در مجموعه‌های موزه قرار داشتند؛ مقاله‌ای که سال گذشته منتشر شد ادعا کرد که کوپرولیت‌ها در مجموعه‌های موزه‌ها منبعی نادیده گرفته شده و در مطالعه تاریخ بیولوژیکی سیاره ما، کم استفاده شده‌اند.

کشف یک حیوان باستانی از طریق مدفوع فسیل شده کفتارها!/ عکس

این تیم از ابزار ویژه‌ای برای استخراج مواد از داخل کوپرولیت‌ها استفاده کردند، DNA را برای خواندن آماده کردند و نتایج را از طریق یک توالی سنجی DNA بدست آوردند. DNA تخریب شده‌است. اما محققان موفق شدند مواد ژنتیکی را از کفتار و کرگدن پشمی بازیابی کنند و آنها را با ژنوم‌های دیگر، چه مدرن و چه باستانی مقایسه کنند و اگرچه DNA کرگدن تنها از یک نمونه بدست آمد، اما توانست چیز جدیدی در مورد این گونه و تنوع آن در سراسر خشکی اوراسیا به محققان بگوید.

در واقع، تفاوت کافی بین کرگدن اروپایی که در نهایت به غذای کفتار ختم شد و کرگدن سیبری وجود داشت که نشان می‌دهد این دو گروه مدت‌ها پیش شروع به تنوع‌بخشی کرده‌اند و تنوع‌بخشی کرگدن اروپایی بین 2.5 میلیون تا 150000 سال پیش شروع شد. این داده تناقض مستقیم با آنچه تا کنون کشف شده بود، داشت و باعث شد دانشمندان اطلاعات کارآمدی از این جانور بدست آورند.

بازیابی و تجزیه و تحلیل بیشتر DNA این کرگدن‌های باستانی و باشکوه می‌تواند به افشای اطلاعات بیشتر در مورد تاریخ آنها کمک کند، حتی اگر مجبور باشیم آن را از چیزی بی ارزش، مانند مدفوع بازیابی کنیم.

محققان می‌گویند: «در مورد امثال این نمونه‌ها چیزی که وجود دارد این است که بسیاری از اشیاء باستان‌شناسی در کاوش‌های گذشته بازیابی شده‌اند و در مجموعه‌ها وجود دارند و ارزش چندانی ندارند، اما منبعی از DNA باستانی تا به امروز هستند که تا حد زیادی نادیده گرفته شده‌اند.»

منبع: sciencealert

  • بیشتر بخوانید:

  • لمس ابر سیال کوانتومی این حس را دارد!

  • پاسخ ۲+۲ چیست؟ برخی می‌گویند ۵ می‌شود!

227323

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا