برای تماس با ما mail@smto.ir همچنین میتوانید با شماره موبایل 09121119980 تماس بگیرید
فرهنگی و هنری

یک سرقت ادبی از کارگردان مشهور/ «سایه روشن» فرزند ۱۱ ساله من است

سعیده آجربندیان نویسنده و کارگردان نمایش «سایه روشن» که این روزها در تالار سایه روی صحنه است با اشاره به بازخوردهای مثبتی که تا امروز از مخاطبان نمایش دریافت کرده است درباره ویژگی‌های این اثر نمایشی گفت: نمایش «سایه روشن» پیش از این با نام «آسمان پا به ماه» در چهل و یکمین جشنواره تئاتر فجر به صحنه رفت که البته برای اجرای عمومی نمایش ۲ بازیگر مرد کار عوض شدند و متن نیز در فرم اجرایی و با توجه به تغییر سالن نمایش تغییراتی داشته است. از آنجا که هر بازیگر آورده و ایده‌های خودش را سر کار می‌آورد نمایش نیز با توجه به ظرفیت بازیگران و کدهایی که از بازخورد مخاطبان در جشنواره گرفته بودم دچار اصلاحاتی شده است.

وی درباره داستان و مضمون نمایش توضیح داد: این اثر نمایشی یک روایت زنانه و شخصیت محوری آن زنی شاعر به نام سایه روشن است. در واقع در این نمایش یک سرقت ادبی دستمایه‌ای می‌شود برای واکاوانی روابط بین آدم‌ها. در «سایه روشن» وارد بطن زندگی زن و شوهری به نام سایه و علی می‌شویم. علی یک فیلمساز مطرح است که فردی به نام حامد مدعی می‌شود اثرش توسط وی سرقت شده است و در ادامه وارد زندگی این زن و مرد و اتفاقی که در زندگی سایه می‌افتد می‌شویم.

آجربندیان با اشاره به اینکه داستان این نمایش ارتباطی به ماجرای شکایت از اصغر فرهادی به دلیل سرقت ادبی ندارد، عنوان کرد: نگارش این نمایشنامه تقریباً ۲ سال طول کشیده و سال ۹۱ به پایان رسیده است. آن زمان ایده نمایش از ماجرایی که همان سال‌ها برای یکی از کارگردان‌های سینما پیش آمده بود، گرفته شده است. البته ماجرای سرقت ادبی از قرن‌ها قبل وجود داشته و مربوط به الان نیست حتی در تاریخ ادبیات ما هم این اتفاقات زیاد رخ داده است. نمایش اثری قصه گو است که هم مخاطب معمولی را به خود جذب می‌کند هم قشر منتقد و تئاتری‌های حرفه‌ای از دیدنش لذت می‌برند.

این کارگردان تئاتر درباره مدت زمان تمرین‌های نمایش بیان کرد: شاکله اصلی کار از آبان ماه ۱۴۰۱ شکل گرفت تا نمایش برای حضور در جشنواره تئاتر فجر آماده شود. بعد از جشنواره و تغییراتی که در گروه بازیگران نمایش رخ داد حدود ۴۰ روز و از اوایل خرداد تمرین فشرده داشتیم. این نمایشنامه سال ۹۱ به اتمام رسید و سال ۹۶ منتشر شد. از همان سال ۹۱ من پیگیر اجرای نمایش بودم و با وجودی که متن در تئاترشهر تائید شده بود اما به دلایلی امکان اجرا فراهم نمی‌شد. می‌توانم بگویم این نمایشنامه فرزند ۱۱ ساله من است.

وی در پایان درباره طراحی صحنه و فضاسازی نمایش یادآور شد: چون این نمایش از صحنه‌های مختلفی برخوردار است طی صحبت‌هایی که با سینا ییلاق بیگی طراح صحنه نمایش داشتم ابتدا طرح صحنه را از او گرفتم و برای حفظ وحدت دراماتیک صحنه، تمرین‌ها را روی فضایی که او طراحی کرده بود، انجام دادم.

سیدجواد یحیوی، فائقه شلالوند، فربد فرهنگ و سحر گلشیرازی بازیگران نمایش «سایه روشن» هستند که تا ۲۳ مرداد ساعت ۱۸ در سالن سایه مجموعه تئاترشهر روی صحنه می‌رود.

یک سرقت ادبی از کارگردان مشهور/ «سایه روشن» فرزند ۱۱ ساله من است

۵۷۵۷

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا