برای تماس با ما mail@smto.ir همچنین میتوانید با شماره موبایل 09121119980 تماس بگیرید
فرهنگی و هنری

یک مقام سازمان اوقاف: روز وقف از ۲۷ صفر به ۱۶ ربیع الاول تغییر کرد

به گزارش «مبلغ»- حجت‌الاسلام غلامرضا عادل، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اعلام این خبر گفت: با پی گیری های جدی که طی بیشتر از دو سال از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه انجام شد، ۱۶ ربیع الاول به جای ۲۷ صفر از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان روز وقف نامگذاری شد.

وی اظهار کرد: طبیعتاً فلسفه نامگذاری روزها در تقویم برای ارائه و انتقال پیام به جامعه است و زنده نگه داشتن یک جریان باعث ترویج و تبلیغ آن موضوع در جامعه و جریان سازی می‌شود. در این راستا یکی از موضوعاتی که از گذشته وجود داشته و لازم است بنا بر اقتضائات زمان و به روز به آن به صورت مستمر پرداخته شود و در آینده نیز به آن نیاز داریم، بحث روز وقف است.

حجت الاسلام عادل عنوان کرد: از آنجا که اولین واقف در اسلام، شخص مکرم رسول اکرم (ص) بودند، قبلاً ۲۷ صفر همزمان با شب وفات رسول مکرم اسلام (ص) به عنوان روز وقف در تقویم نامگذاری شده بود و همواره در مجموعه سازمان اوقاف و امور خیریه در این هفته برنامه‌های مختلفی برای ترویج فرهنگ وقف و تجلیل از واقفین و خیرین برگزار می‌شد. ما تغییراتی را در دو دهه اخیر در تقویم این ایام داشتیم که باعث شده بود که مقداری کار برگزاری این هفته را برای سازمان در ایام دهه آخر صفر سخت کند.

وی اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که وجود داشت این است که به منظور اصلاح مشکلاتی که به دلیل تعطیلی‌های زیاد در کشور وجود داشت، در مجلس شورای اسلامی تصمیم بر این گرفته شد که تعطیلی روز میلاد امام رضا (ع) از تقویم حذف شود و به جای آن شهادت ایشان در آخر صفر به عنوان روز تعطیل اعلام شود. در کنار این موضوع، در تعطیلات روز ۲۸ صفر که وفات پیامبر (ص) و شهادت امام حسن (ع) است، معمولاً هیئتها به عزاداری می‌پردازند و عملاً سازمان اوقاف با چند روز تعطیلی بعد از روز وقف مواجه بود و معمولاً این گونه تعطیلی کل هفته را دچار چالش می‌کند و مانع از اجرای برنامه‌های جامع و منسجم می‌شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اجرای مراسم اربعین در سالهای اخیر که به لطف الهی رونق خاصی گرفته و دل‌های بسیاری از عاشقان را متوجه خود کرده است، گفت: بسیاری از افراد در سازمان اوقاف نیز یا خدمتگزار مواکب هستند و یا به عنوان زائر در جریان اربعین شرکت می‌کنند و پس از بازگشت از این مراسم و کار شدید جسمی و جدی موکب‌داری که پشت سر گذرانده اند، نمی‌توانند آن طور که باید و شاید در یک فضای مطلوب برنامه‌های هفته وقف را اجرا کنند به همین دلیل مجموعه سازمان اوقاف با بررسی‌هایی که انجام داد و بر حسب نظر ریاست سازمان اوقاف و امور خیریه تصمیم بر این شد که از شورای فرهنگ عمومی درخواست کنیم که به جای روز ۲۷ صفر که شب وفات پیغمبر اکرم (ص) است، ۱۶ ربیع الاول که شب میلاد حضرت رسول (ص) است به عنوان روز وقف نامگذاری شود تا فرصت بهتری برای ترویج و تبلیغ فرهنگ وقف و تجلیل از واقفین و خیرین و بیان دستاوردهای وقف و پرداختن به وقفهای جدید در یکسال است، در اختیار داشته باشیم.

وی افزود: پس از ارسال این درخواست به شورای فرهنگ عمومی این موضوع در دستور کار شورا قرار گرفت و در نهایت با جلساتی که برگزار شد و استدلالاتی که ارائه شد، شورای فرهنگ عمومی به اجماع رسید که بتواند این خواسته سازمان را تصویب کند. پس از آن با امضا ریاست شورای فرهنگ عمومی که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند، مصوبه به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شد و در صحن عمومی شورای انقلاب فرهنگی به تصویب رسید تا توسط ریاست محترم جمهور ابلاغ شود. با پی گیری هایی که صورت گرفت و همکاری خوبی که دبیر محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی داشتند در روز ۲۴ مرداد این مصوبه در مجمع عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی تأیید و تصویب شد و توسط ریاست محترم جمهور ابلاغ شد.

حجت الاسلام عادل تصریح کرد: طبق این مصوبه در سال جدید روز ۱۶ ربیع الاول هفته وقف را برگزار خواهیم کرد، البته در تقویم‌هایی که در اختیار مردم است و از آن استفاده می‌کنند، روز ۲۷ صفر به عنوان روز وقف ثبت شده، اما ما در هفته‌ای که میلاد پیامبر (ص) در آن واقع شده، مطابق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برنامه هفته وقف را اجرا خواهیم کرد و در تقویم‌های سال بعد هم این تاریخ درج خواهد شد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا