برای تماس با ما mail@smto.ir همچنین میتوانید با شماره موبایل 09121119980 تماس بگیرید
سیاسی

هشدار آژانس بین‌المللی انرژی به جهان

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماهانه خود اعلام کرد، کاهش تولیدی که عربستان و روسیه تا پایان سال 2023 تمدید کردند به معنای کسری قابل‌توجه بازار در سه‌ ماهه چهارم خواهد بود زیرا این نهاد بین‌المللی تا حد زیادی به برآوردهای خود در مورد رشد تقاضا در سال جاری و سال آینده پایبند مانده است.

اوپک و هم‌پیمانانش موسوم به اوپک پلاس، از سال 2022 برای تقویت بازار، محدود کردن عرضه را شروع کردند.

پس از اینکه عربستان و روسیه در ماه جاری میلادی، کاهش در مجموع روزانه 1.3 میلیون بشکه‌ای خود را تا پایان سال 2023 تمدید کردند، قیمت نفت خام برنت برای اولین بار در سال جاری از 90 دلار در هر بشکه عبور کرد.

بنا بر اعلام آژانس، کاهش تولید بیش از 2.5 میلیون بشکه در روز توسط اعضای اوپک پلاس از ابتدای سال 2023 تاکنون با افزایش عرضه از سوی تولیدکنندگان خارج از این ائتلاف، از جمله آمریکا، برزیل و ایران که هنوز تحت تحریم است، جبران شده است.

این نهاد بین‌المللی در گزارش ماهانه نفت خود تصریح کرد: «اما از ماه سپتامبر به بعد، کاهش تولید اوپک پلاس… موجب کاهش قابل توجه عرضه در سه‌ماهه چهارم خواهد شد.»

با این حال، آژانس با توضیح اینکه عدم کاهش در ابتدای سال آینده، توازن بازار را به مازاد در بازار تغییر خواهد داد، تاکید کرد، ذخایر نفت به طرز ناخوشایندی کم خواهد بود و خطر افزایش مجدد نوسانات و بی‌ثباتی در شرایط اقتصادی شکننده را افزایش خواهد داد.

* پیش‌بینی‌های آشفته از تقاضا برای نفت در سال‌های 2023 و 2024

نگرانی‌های اقتصادی گسترده‌تر به دلیل بهبود آشفته اقتصادی چین پس از همه‌گیری کرونا، با نگرانی از بالا ماندن نرخ بهره در آمریکا، شدت گرفته است.

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد، با این حال، تقاضا برای نفت در بزرگ‌ترین واردکننده نفت جهان تاکنون «به طرز قابل ملاحظه‌ای تحت تاثیر رکود اقتصادی آن قرار نگرفته است.»

«چین کشوری تعیین‌کننده است… هرگونه تضعیف ناگهانی فعالیت‌های صنعتی و تقاضا برای نفت در چین احتمالا به تمام جهان سرایت و شرایط چالش برانگیزتری را برای بازارهای نوظهور در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین ایجاد خواهد کرد.»

برآوردهای تقاضا برای نفت و عرضه آن در جهان در سال جاری و سال آینده، بسته به پیش‌بینی‌کننده به طور قابل توجهی متفاوت است.

هم آژانس بین‌المللی انرژی و هم اوپک در گزارش ماهانه خود در مورد تقاضا در چین در سال 2023 خوش‌بین هستند و تقاضا برای نفت در جهان طی امسال و سال آینده را تغییر نداده‌اند.

آژانس بین‌المللی انرژی برآورد کرد، تقاضا برای نفت در سال 2023 روزانه 2.2 میلیون بشکه افزایش یابد درحالی‌که برآورد اوپک افزایش 2.44 میلیون بشکه‌ای در روز بوده است.

اما این تضاد در مورد ارقام سال 2024، زیاد است. آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی می‌کند، رشد تقاضا در این سال به شدت کاهش یابد و به یک میلیون بشکه در روز برسد؛ در حالی که اوپک تخمین بسیار بهتری دارد و پیش‌بینی می‌کند که رشد تقاضا به 2.25 میلیون بشکه در روز برسد.

در عین حال، اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش‌بینی کرده است که رشد تقاضا در سال 2023 روزانه 1.81 میلیون بشکه و در سال بعد از ان 1.36 میلیون بشکه در روز باشد.

تاماس وارگا، تحلیلگر بازارهای نفتی در این رابطه گفت: «به دنیای پرهرج و مرج پیش‌بینی‌ها خوش آمدید.»

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا