برای تماس با ما mail@smto.ir همچنین میتوانید با شماره موبایل 09121119980 تماس بگیرید
علمی

کشف ابرهای عجیب در یک سیاره فراخورشیدی توسط جیمز وب

ستاره شناسان به مدد داده‌های تلسکوپ فضایی جیمز وب برای اولین ترکیبات شیمیایی ابرها و جو سیاره فراخورشیدی WASP-۱۰۷b را مطالعه کردند. اگرچه وجود ابر در جو سیارات فراخورشیدی پیش از این نیز کشف شده بودند، اما این اولین بار است که ترکیبات شیمیایی این ابرها توسط ستاره شناسان تجزیه و تحلیل می‌شود.

سیاره فراخورشیدی WASP-۱۰۷b با اتمسفر کرکی و پرزی شکل خود و ابرهایی که از شن‌های سیلیکات ساخته شده‌اند، بیشتر شبیه دنیای فیلم‌های علمی-تخیلی است. اما WASP-۱۰۷b در واقع یک سیاره فراخورشیدی در سایز سیاره «مشتری» در فاصله تنها ۲۰۰ سال نوری از زمین است که یکی از عجیب‌ترین اتمسفرهای کشف شده تا به امروز را دارد.

این سیاره فراخورشیدی نه تنها دارای ابرهای متشکل از شن‌های سیلیکات و آب است بلکه ستاره شناسان همچنین از یافتن دی‌اکسید گوگرد در جو این سیاره شگفت زده شده‌اند. چیزی در زمین باعث ایجاد باران های اسیدی می‌شود.

به گفته کارشناسان نکته عجیب‌تر این است که تلسکوپ ۱۰ میلیارد دلاری ناسا هیچ ردی از گاز گلخانه‌ای متان در این سیاره پیدا نکرده است. این موضوع از این حیث قابل توجه است که WASP-۱۰۷b یک مکانیزم جذاب اما ناشناخته برای حرکت گرما در اتمسفر پویای خود دارد.

به گفته محققان موسسه ستاره شناسی «کو لوون»(KU Leuven) در هلند، این سیاره فراخورشیدی همچنین یک سیستم تشکیل ابر مشابه زمین دارد که البته به جای بارش باران، ذراتی از شن سیلیکات را بر این سیاره می‌ریزند.

اگرچه ابرهای سیارات فراخورشیدی پیش از این نیز کشف شده بودند، اما این اولین بار است که ترکیبات شیمیایی این ابرها توسط ستاره شناسان تجزیه و تحلیل می‌شود.

این امر به مدد داده‌های تلسکوپ فضایی جیمز وب که مجهز به یک ابزار فروسرخ میانی(MIRI) که به رصد سیارات فراخورشیدی کمک می‌کند، میسر شده است.

WASP-۱۰۷b یک غول گازی گرم است که به دور یک ستاره خنک‌تر و کم چگال تر نسبت به خورشید ما می‌گردد.

بیشتر بخوانید:

  • کشف موجودی شگفت‌انگیز با نقوش هیروگلیفی در تپه‌های شنی ایران/ عکس

  • اگر انسان چنین قدرتی داشت، شاتل فضایی را بلند می‌کرد!/ قدرتمندترین جاندار جهان

  • این آیفون ۱۶ است/ یک دنیا تفاوت با آیفون‌های قبلی

۵۸۵۸

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا